ПАЛЕ, 14. августа – Сви грађани Пала треба да знају истину о пословању предузећа „Водовод и канализација“ а.д. Пале, а претходних дана од руководства СНСД-а Пале могли смо чути много нетачних тврдњи у вези са мојим радом у предузећу.


Рекао је ово Дејан Којић који је до јуче био директор ЈП „Водовод и канализација“ Пале.

Сви извјештаји о пословању су једногласно усвајани и од одбора за ревизију и од надзорног одбора. Ниједне године екстерна  ревизија која ради ревизију предузећа није имала ниједну  примбједбу. поручује Којић.

Испричао је да је јуче у 12.00 извршена примопредаја дужности између њега и новог директора Миодрага Палкаловића, а да се право стање види управо у поређењу записника о примопредаји 2017., када је преузо дужност директора и оног од јуче када је отишао из Водовода.

О потраживањима и наплати

„Они тврде да Водовод има 1.300.000 КМ потраживања. Тачно је да имамо 1.343.000 КМ потраживања, а 2017. године, када сам преузео дужност директора потраживања су била 1.899.000 КМ. То значи да Водовод остављам са потраживањима мањим за 550.000 КМ“, рекао је Којић.

Подсјетио је да руководство СНСД-а у Палама тврди да је наплата лоша и рекао да то није тачно.

„У 2015. и 2016. години наплата је била 87%. Већ у 2017. години, а дошао сам крајем априла, подигли смо наплату на 94%. Наплата је у 2018. била 103% јер смо наплаћивали стара дуговања. Наплата је 2019. године била 101%, 2020. године 98%, затим 2021. године 101%,  2022. године 100,5%, а 2023. 98,9%. Мало које јавно комунално предузеће у Српској се може похвалити оваквом наплатом и то вам одговорно тврдим“, додао је Којић.

Говорећи о осталим резултатима рада подсјетио је да је у априлу 2017. Водовод имао 250.638 КМ дуга према Водама Српске за водне накнаде, те да је и тај дуг измирен.

„Потписали смо репрограм и сав дуг измирили још прије три године. Те 2017. године смо имали и кредит Свјетске банке, наслиједио сам тај кредит у износу од 783.250  КМ. Комплетан кредит је исплаћен. Тренутно је предузеће задужено, а узели смо три возила, 28.990 кредита и 12.000 лизинга. Значи имамо 41.000 КМ кредита, а 1.000.050 КМ је било када сам дошао“, навео је Којић.

Број радника остао исти

Коментарисао је и наводе да је запослио велики број радника. Поново се позвао на записнике који су чињеница, а не нечији наводи без икакквог покрића.

„Када сам преузео предузеће, 27.04.2017. године Водовод је имао 101 запосленог радника на неодређено и једног радника на одређено вријеме. У записнику од јуче стоји да Водовод у радном односу има 101 радника. За седам година нисмо повећали број радника и једно смо од ријетких предузећа, не само у Палама него и у Републици Српској“, рекао је Којић.

Поновио је да је прије седам година и данас у предузећу исти број радника и позвао оне који су га смијенили да кажу какво је стање код њих.

„За почетак нека изађу са податком за Општину Пале. У односу на јануар 2017. године вјерујем да је данас 25 радника више. Нисам хтио ништа помињати али не желим да неки људи који не раде како треба од мене праве директора који није добро радио свој посао“, поручио је Којић.

О губицима на мрежи

Којић је коментарисао и наводе да су велики губици на мрежи. Рекао је да о томе причају они који се нимало не разумију у водоводни систем и упитао да пронађу једно водоводно предузеће у Српској чији су губици на мрежи испод 45%.

„Зато што су то стари системи, реконструкција много коштају.Када сам дошао у Водовод, за снабдијевање Пала требало нам је 105 литара у секунди. Ево ова година је изузетно сушна и сада тренутно Пале можемо снабдијевати са 75 литара у секунди. Смањили смо губитке за 30 литара у секунди. Све лажи гнусне које износе нису тачне и демантују их сви радници предузећа. Сви знају да говорим истину“, поручио је Којић.

Обећавају јефтинију воду а одлучили да поскупљење иде на терет грађана

Осврнуо се и на нова обећања о томе да ће вода бити јефтинија. Може али ако Општина да паре, а знају да то до данас нису хтјели, порука је Дејана Којића. Подсјећа да је тражио да терет поскупљења сноси општински буџет а не грађани, али да су то одбили.

„Јесмо тражили повећање јер је била угрожена ликвидност пословања предузећа али исто тако уз захтјев за повећање цијене воде смо навели и предложили да општина Пале из буџета надокнади разлику између постојеће и утврђене цијене услуге и снабдјевања. То смо тражили зато што знамо да општина Пале за двије установе и два предузећа издваја скоро четири милиона КМ. Тражили смо средства  да се не повећава цијена воде. Морате знати да су трошкови пословања задњих пет година енормно порасли. Само ако уземо да је лични доходак био 395 КМ 2018. године а сада 900 КМ, колико је повећан топли оброк. На основу плате и топлог оброка по 550 КМ су повећани трошкови, плус порези и доприноси то је по раднику 850 КМ. На десет радника је 8.500 КМ пута 12 мјесеци… Дакле 100.000 КМ су повећани трошкови само на десет запослених“, рекао је Којић.

Подсјетио је да је из општинског буџета 2017. и 2018. године издвајано 300.000 КМ Културном центру и 430.000 КМ вртићу сада се издваја око 950. 000 КМ.

„Није проблем, схватам то зато што су расходи и трошкови пословања расли, али не желим да неко окривљује мене као неког неспособног руководиоца зато што је тражио повећање цијене воде и што нама нису издвојили 450.000 КМ из буџета и грађани не би осјетили повећање воде“, додао је Којић.

Подсјетио је да је тада на сједници Скупштине општине на захтјев Водовода да се из буџета издвоје средства, за говорницу  изашао начелник Бошко Југовић.

„Рекао да Општина Пале не може издвојити из буџета 450.000 КМ и да се иде у повећање цијене воде. Тадашња скупштинска већина је то усвојила. И сада они користе популистичке мјере око смањење цијене воде. Није проблем да смање али ће онда морати дати из буџета општине Водоводу новац. Ја тачно знам како предузеће послује и може ли пословати без повећања цијене воде“, закључио је Којић.

Бројна питања

Да је Којићева конференција за медије изазвала велико интересовање појединаца и јавности доказују и питања која су му упућена.

Којић је упитан и да прокоментарише изјаву Недељка Елека да је „Водовод продавао Сарајеву воду јефтиније него Паљанима и да то доводи у питање Којићево српство“

„Ниже су цијене воде која се испоручује Сарајеву, Источном Сарајеву и Олимпијском центру Јахорина за акумулацију. Ми испоручујемо један дио воде и Источном Сарајеву, такође по ниској цијени. Са федералним Сарајевом потписан је уговор 1996. године уз посредство ИПТФ-а. Таданашњи директор Момир Благојевић потисао је уговор о испоруци воде Сарајеву. Највећу количину воде купује Водоводно предузеће из Сарајева, и то је неких милион и по кубика годишње. Имају нижу цијену исто као Источно Сарајево и Олимпијски центар за акумулацију. Њима смо за акумулацију цијену воде наплаћивали по 0,25 фенинга да помогнемо то руководство. Сада им је 0,60 фенинга по кубику. А испорука воде у ту акумулацију је много скупља и кошта више од овог гравитационог за Источно Сарајево и Сарајево јер се троши електрична енергија и амортизација пумпних агрегата“, објашњава Којић.

Којић додаје да његово српство под упитник не би требао стављати Недељко Елек.

“Ја сам са 18 година узео пушку и отишао у рат. Похваљен сам од министарства унутрашњих послова Републике Српске и одликован од предсједника Републике. О мени да прича један “гробар предузећа“који је уништио више приватних фирми, а сви на Палама знају какво је стање у ОЦ “Јахорина“ и шта је урадио горе. Ево „Сарајево-гас“ који има 74 милиона КМ кредита или више, није битно. Прва рата када дође на наплату шта ће бити са тим предузећем. Он о мени да прича, који сам враћао кредите наслијеђене и дуговања. Није мало за једно мало предузеће вратити за шест година 1.050.000 КМ. Молим га да ме не узима у уста јер на сваку његову имам јасан одговор. За њега сам кристално чиста особа“, рекао је Којић.

Одговарајући на питање да ли је тачно да због губитака у систему, Водовод од 2017. до данас има просуте воде у вријeдности од 10 милиона КМ, Којић каже да је евидентно да у систему има губитака и да је то тако у сваком водоводном систему који је стар.

„И да нема губитка, мислите да би се повећала продаја воде.  Да ли бисте ви кући држали отворену чесму нон стоп? И да нема губитка у систему, потрошња би иста била и приход предузећа те фактурисање воде исто би био као сада. Приход предузећа се може повећати само, ако би корисници више држали отворену чесму и трошили више воде. То што имамо губитак на транспортном цјевоводу између Врела Праче и Бруса на 22 километра који је изграђен 1912. године и имамо 30 литара у секунди губитка. Ту инвестивцију,  да би се поново изградио цјевовод потребно је око 15 милиона КМ. А 30 литара губитка – то је једно озбиљно извориште. Када дође вријеме суша, радници траже кварове, поправљају, враћају у систем тај губитак да би Пале биле уредно снабдјевене водом и да не буде редукције воде. До прољећа је тај губитак поново 30 литара јер је цјевовод из 1912. године. Нема ни општина те паре, једино да се Влада Републике Српске укључи и инвестира у цјевовод који су Аустроугари правили“, рекао је Којић.

Он је упитан и да прокоментарише поједине наводе да има миљенике међу потрошачима и да, наводно, неки власници угоститељских објеката плаћају јефтиније воду.

„То су спекулације. Наведите ми једног који плаћа ту цијену 1,70 КМ. Када сам дошао на мјесто директора прво сам власнике предузећа натјерао да плаћају воду. Да не спомињем која су то предузећа. Неки им нису хтјели ни прићи. Нисам могао да искључујем обичном човјеку воду ако нећу привреднику који има озбиљну фирму и добро живи и вози ауто од 100.000, а не плаћа воду. Тако сам ја функциуонисао“, истакао је Којић..

Којић је упитан и да ли је ДЕМОС „окренуо леђа предсједнику Републике Српске и Републици Српској“.

„Не знам како ви то видите да је ДЕМОС окренуо леђа? Колико ја имам информацију ДЕМОС и СНСД-е одлично сарађују на републичком нивоу. Ако је окретање леђа то што је ДЕМОС на Палама одлучио да има свог кандидата и не слаже се са начином вођења општине, која излази у сусрет само неким појединцима и запоставила је интересе Паљана – ако је то у питању, онда смо окренули леђа.

Да ли СНСД у Палама полаже експлицитно право да само они имају кандидата, пита Којић, и ако неко други има кандидата  значи ли то онда да је он окренуо леђа предсједнику и Републици Српској.